Leczenie zaćmy

Zaćma, inaczej zwana kataraktą, to choroba oczu atakująca przede wszystkim osoby starsze. Zdarza się jednak, że zaćma pojawia się także u ludzi młodych lub nawet u dzieci. Zaćma może być chorobą wrodzoną. Leczenie zaćmy odbywa się w warunkach szpitalnych. Nie ma możliwości całkowitego zatrzymania rozwoju zaćmy bez ingerencji chirurgicznej.

W początkowym stadium choroby to leczenie zaćmy może odbywać się poprzez zastosowanie kropli do oczu. Służy to spowolnieniu mętnienia soczewki. Rozwiązanie to jednak ma wyłącznie tymczasowy charakter. Jedynym długotrwale skutecznym sposobem na leczenie zaćmy jest zabieg operacyjny. Procedura zakłada na usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej. Chirurg wykonuje niewielkie cięcie, usuwa się zmętniałą soczewkę, a następnie wprowadza się na jej miejsce soczewkę syntetyczną.

Zabieg trwa z reguły 20 do 30 minut. Pacjent może opuścić szpital zaraz po jego zakończeniu. Wykonane nacięcie jest na tyle małe, że nie wymaga zastosowania szwów. Na czas zabiegu stosuje się miejscowe znieczulenie oka za pomocą kropli do oczu. Sporadycznie, głównie w przypadku małych dzieci, stosuje się znieczulenie ogólne. Więcej o tym na okulistykamml.pl. Po zabiegu należy stosować krople antybiotykowo-sterydowe, a przez kilka pierwszych miesięcy unikać nadmiernego wysiłku.