Jak wyglądają badania dermatoskopowe?

Badania dermatoskopowe, a konkretniej badania epiluminescencyjna dermatoskopia to wyjątkowe narzędzie w ocenie przesiewowej zmian skórnych. Metoda ta pozwala wykrywać wczesne stadia czerniaka – zanim jeszcze zmiana będzie naciekała tkanki podnabłonkowe, a więc będzie i miała zdolność do przerzutowania. Każdy raz na jakiś czas powinien wykonywać takie badania przesiewowe, jak dermatoskopia – co pozwoli wybrać ewentualne podejrzane zmiany, kwalifikowane do wycięcia.

Na czym polega dermatoskopia?

Badania dermatoskopowe wykorzystują różnego rodzaju narzędzia. Najczęściej wykorzystywane urządzenia w dermatoskopii to lupy (o powiększeniu około 10-krotnym), które stosują źródło światła niespolaryzowanego (starsze modele) lub światła spolaryzowanego, padającego bocznie. Pozwala to na uzyskanie quasi-trójwymiarowych obrazów, przez co dermatoskopia pozwala dokładnie zbadać wygląd naczyń, ziaren melaniny oraz innych elementów istotnych w badaniach dermatoskopowych.
Oprócz tego, dermatoskopia może być wykorzystywana także w badaniu zmian skórnych w przebiegu przewlekłych chorób dermatologicznych. Szczególnie korzystnie wypadają takie rozwiązania w przypadku łuszczycy oraz innych schorzeń, co do których charakteru nie można być na wstępie pewnymi.

Jak wyglądają badania dermatoskopowe?

Badania dermatoskopowe są bardzo proste. Najczęściej stosowane są klasyczne urządzenia, które służą do przesiewowej oceny znamion. Te ewentualnie podejrzane poddawane są następnie ocenie wideodermatoskopowej, z dokładnym monitorowaniem tego rodzaju znamion. Ma to kolosalne znaczenie dla przeciwdziałania rozwoju czerniaka.

Koniecznie odwiedź stronę: https://royalderm.pl/